Svetovalna služba v vrtcu

»Pozorno poslušajmo, kaj nam otrok govori. Če ne bomo poslušali majhnega otroka, ki nam govori o majhnih stvareh, nam takrat, ko bo večji, ne bo pripovedoval o velikih stvareh. Zanj je bilo namreč vse, kar nam je kadarkoli povedal, velika stvar.« (Catherine M. Wallace)

Svetovalna služba v vrtcu je tisto posebno mesto v vrtcu, s katerega se vzpostavlja svetovalni odnos z vsemi udeleženimi v vrtcu.

Temeljni cilj svetovalne službe v vrtcu je optimalni razvoj otroka ne glede na spol, socialno in kulturno poreklo, veroizpoved, narodno pripadnost ter telesno in duševno konstitucijo

Svetovalna delavka želi z vami starši, z vzgojiteljicami, z vzgojiteljicami pomočnicami in z vodstvom ustvarjati pogoje, v katerih se bodo otroci čim bolje razvijali.

Osnovna področja dela svetovalne delavke so:

• Svetovalno delo z otroki
  • Svetovalno delo s starši
  • Sodelovanje z vzgojiteljicami in vzgojiteljicami pomočnicami
  • Sodelovanje z vodstvom vrtca
  • Sodelovanje z zunanjimi institucijami

Svetovalna služba se vključuje v kompleksno reševanje pedagoških, psiholoških in socialnih vprašanj v vrtcu preko treh osnovnih dejavnosti:

• Dejavnosti pomoči: zajemajo vse tiste naloge, ki so odgovor na potrebo po pomoči (neposredne oblike dajanja pomoči posamezniku ali skupini ter posredne strokovne aktivnosti, ki so potrebne zunaj ali znotraj vrtca)
  • Razvojne in preventivne dejavnosti: so del razvojnih nalog vrtca (spremljanje obstoječega stanja, načrtovanje raznih sprememb in izboljšav v vzgojno-izobraževalne procesu, koordinacija razvojnih, inovativnih, preventivnih projektov v vrtcu)
  • Dejavnosti načrtovanja in evalvacije: so pomembne za operacionalizacijo, vrednotenje in zagotavljanje celostnosti in kontinuiranosti pri reševanju kompleksnih problemov vrtca in so bistven pogoj za kvalitetno opravljeno delo svetovalne službe.

Najpogostejše teme o katerih se lahko pogovarjate s svetovalno delavko:

• Priprava in posvetovanje ob vključitvi otroka v vrtec.
  • Posvetovanje ov vstopu otroka v šolo.
  • Posvetovanje o vzgoji in otrokovem razvoju.
  • Posvetovanje ob kritičnih situacijah v družini (rojstvo, razveza, selitev, smrt, odvisnost, druge stiske, s katerimi se kot starši srečujete).
  • Razumevanje in pomoč pri odpravljanju otrokovih razvojnih, čustvenih in vedenjskih težav in stisk (težave pri hranjenju, spanju, močenju postelje, nemirnost, strah, agresivno vedenje…).
  • Svetovanje o možni pomoči otroku s težavami in motnjami v razvoju.
  • Svetovanje, usmerjanje in pomoč nadarjenim otrokom.

Svetovalna delavka vam svetujem na osnovi:

• prostovoljnosti
  • skupnega dogovora
  • zaupnosti podatkov in
  • v dobrobit otroka

Z vami se srečujem na:

• osebnih svetovanjih in posvetovanjih
  • predavanjih
  • pedagoških delavnicah
  • roditeljskih sestankih
  • srečanjih Sveta staršev
  • kulturnih in družabnih prireditvah vrtca