Pravice otrok in staršev

Konvencija o otrokovih pravicah je temeljni dokument, ki uravnava naše delo z otroki:

• med otroki ne delamo razlik glede na raso, barvo, spol, vero, politično in drugo

prepričanje, narodno, etično ali družbeno poreklo, premoženje, rojstvo ali kakršenkoli

drug položaj otroka, njegovih staršev ali zakonitega skrbnika,

• vsem otrokom zagotavljamo enake možnosti pri dejavnostih, ki potekajo v okviru

standardnega programa vrtca,

• upoštevamo individualne in skupinske razlike med otroki in oblikujemo pogoje za

izražanje le-teh, pravico do izbire in drugačnosti,

• vzgojno delo z otroki načrtujemo na znanju in razumevanju otrokovega razvoja v

določenem starostnem obdobju in na značilnostih posameznega otroka,

• otroka varujemo pred telesnim in verbalnim nasiljem drugih otrok in odraslih,
  • zagotavljamo varno, razumevajočo in spodbudno okolje za otrokov telesni, duševni in

socialni razvoj in na osnovi pozitivnih čustvenih, spoznavnih in socialnih izkušenj za

njegovo popolno zaupanje vase.

PRAVICE IN DOLŽNOSTI STARŠEV

Pravice staršev so:

• do vpogleda v programe za predšolske otroke (Kurikulum),
  • do obveščenosti o življenju in delu v vrtcu,
  • do zaščite zasebnosti, s poudarkom na varstvu osebnih podatkov,
  • do postopnega uvajanja otroka v vrtec,
  • do sprotne izmenjave informacij in poglobljenega razgovora o otroku,
  • do sodelovanja pri načrtovanju ter organiziranju življenja in dela v vrtcu in skupini. Pri tem morajo upoštevati meje svojega soodločanja in ne smejo posegati v strokovno avtonomnost vrtca.
  1. Na predlog Sveta staršev vrtca, vzgojiteljskega zbora ter ravnateljice OŠ Ivana Roba Šempeter pri Gorici je Svet zavoda, 27. maja 2009, sprejel Pravila ukrepanj, ravnanj in obnašanja v oddelku vrtca in v enoti. V letu 2011 smo sprejeli poslovnik vrtca Šempeter pri Gorici, ki ureja delo strokovnega organa Sveta staršev.

Dolžnosti staršev so:

• da sprejmejo strokovne usmeritve javnega vrtca (vsebinske, organizacijske, prehrambene),
  • da se seznanijo z organiziranostjo in z delavci vrtca,
  • da spoštujejo osebno integriteto strokovnih delavk/delavcev in drugih,
  • da sodelujejo z delavci vrtca v dobro otroka in kakovosti programov, delavk/delavcev vrtca,
  • da podpišejo pogodbo o vključitvi otroka v vrtec kjer so določene medsebojne pravice in obveznosti staršev ter vrtca,
  • da redno izpolnjujejo sprejete dogovore, povezane s poslovnim časom, finančnimi obveznostmi in

izbranim programom.

1. dosledno upoštevajo pravila o varnosti otrok.
  2. V primeru bolezni vzgojiteljico seznanijo o vrsti otrokove bolezni, še posebej, če gre za

nalezljivo bolezen.

1. V vrtec pripeljejo zdravega otroka, da z boleznijo ne ogroža sebe in drugih.
  2. Otrok naj prihaja v vrtec oblečen tako, da bo pri igralnih dejavnostih sproščen, varen in se bo dobro počutil. Otrok naj ima v garderobi rezervna oblačila.
  3. Otrok je lahko v vrtcu največ devet ur dnevno v okviru poslovnega časa vrtca.

UKREPI V PRIMERU POŠKODB ALI SLABEGA POČUTJA OTROKA

1. Vsak delavec vrtca je dolžan takoj ukrepati, ko opazi, da se otrok slabo počuti, ali da se je poškodoval oz. da je obveščen o poškodbi ali slabem počutju otroka.
  2. Starše pokličemo po telefonu v primeru:
  3. če je otrokova temperatura 37 °C in več;
  4. če se otrok izrazito slabo počuti, močno bruha, ima bolečine, hudo drisko;
  5. če je vedenje otroka nenavadno (krči, nezavest …) v vseh primerih nujnega zdravniškega posega.