Bolnišnična šola
»Nasmeh traja trenutek. Spomin nanj lahko traja celo življenje.«
Za učence in dijake, ki se zdravijo na pediatričnem oddelku šempetrske bolnišnice, je v sklopu delovanja OŠ Ivana Roba organizirana pedagoška dejavnost, ki jo izvajava bolnišnična učiteljica in učitelj.
Ob sprejemu na oddelek osnovnošolce in srednješolce seznaniva z možnostjo prilagojenega šolanja v bolnišnični šoli, ko jim predstaviva različne načine pomoči pri šolskem delu in paleto dejavnosti, ki jim lahko pomagajo lajšati dneve v času hospitalizacije.
Zavedava se, da je bivanje v bolnišnici zanje in za njihove bližnje stresno, zato potreben čas nameniva sproščenemu pogovoru, ponudiva jim najrazličnejše miselne in družabne igre, ki jih po želji, v kolikor nimajo nikogar ob sebi, odigramo skupaj, prav tako knjige iz naše knjižnice in različne zabavne liste.
Ker bivanje v bolnišnici predstavlja zanje soočanje z različnimi neznanimi in neprijetnimi dogodki ter okoliščinami, jih poskušava motivirati, da svoje občutke izrazijo na različne načine. Pomembno vlogo pri tem namenjava ustvarjalnim dejavnostim kot je izražanje z različnimi likovnimi tehnikami, s fotografijo ali pa v pisani besedi.
Učencem in dijakom po potrebi in glede na počutje nudiva učno pomoč, poveževa se z učitelji in strokovno službo na njihovih matičnih šolah ter z njihovim sodelovanjem izpeljeva reševanje preizkusov znanja ali različna pisna tekmovanja, za katera se počutijo dovolj pri močeh in jih ne bi želeli izpustiti.
Na zgoraj opisan način zagotavljava, da se s šolskim izobraževalnim delom ves čas prepleta vzgojna dejavnost, ki vpliva na sproščeno in prijetno vzdušje ter tako pripomore tudi k hitrejšemu okrevanju.
Pedagoško dejavnost bolnišnična učitelja izvajava z otroki na zdravljenju, zato dnevno sodelujeva z zdravstvenim osebjem in vse dejavnosti prilagajava psihofizičnemu stanju otrok in mladostnikov.
Utrinke, ki jih bolnišnična učitelja beleživa s telefonskim objektivom in kratkimi zapisi, si lahko ogledate na spletni strani naše šole.