Nacionalno preverjanje znanja

V 3., 6. in 9. razredu se znanje učencev preverja z nacionalnim preverjanjem znanja, s katerim se preverjajo cilji in standardi znanja, določeni z učnim načrtom. Nacionalno preverjanje znanja je za učence 3., 6. in 9. razreda obvezno.

V 3. razredu se preverja znanje iz slovenščine in matematike.

V 6. razredu se preverja znanje iz slovenščine, matematike in angleščine.

V 9. razredu se preverja znanje iz slovenščine, matematike in tretjega predmeta, ki ga določi minister.

Dosežki nacionalnega preverjanja znanja so dodatna informacija o znanju učencev.

Učenci priseljenci iz drugih držav opravljajo nacionalno preverjanje znanja prvo in drugo šolsko leto od vključitve v osnovno šolo v Republiki Sloveniji prostovoljno, razen v 9. razredu, ko je nacionalno preverjanje znanja za njih obvezno.

Dosežki učencev v 9. razredu pri nacionalnem preverjanju znanja se lahko uporabijo kot eno od meril za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v programe srednješolskega izobraževanja.

3. RAZRED

15. – 17. april 2025

Seznanitev učencev z dosežki pri NPZ v 3. razredu.
Uveljavljanje pravice do vpogleda v učenčeve ovrednotene preizkuse NPZ v 3. razredu.
Posredovanje podatkov o zahtevah za ponovno vrednotenje posameznih nalog v preizkusih NPZ v 3. razredu na RIC.

6. maj 2025

RIC posreduje šolam spremembe dosežkov po ponovnem vrednotenju posameznih nalog v preizkusih NPZ v 3. razredu

24. junij 2025

Razdelitev obvestil o dosežkih za učence 3. razreda.

6. RAZRED

1. april 2025

NPZ iz tujega jezika.

5. – 7. maj 2025

Seznanitev učencev z dosežki pri NPZ v 6. razredu.
Uveljavljanje pravice do vpogleda v učenčeve ovrednotene preizkuse NPZ v 6. razredu.
Posredovanje podatkov o zahtevah za ponovno vrednotenje posameznih nalog v preizkusih NPZ v 6. razredu na RIC.

15. maj 2025

RIC posreduje šolam spremembe dosežkov po ponovnem vrednotenju posameznih nalog v preizkusih NPZ v 6. razredu.

24. junij 2025

Razdelitev obvestil o dosežkih za učence 6. razreda.

9. RAZRED

1. april 2025

NPZ iz tretjega predmeta – .

22. – 24. april 2025

Seznanitev učencev z dosežki pri NPZ v 9. razredu.
Uveljavljanje pravice do vpogleda v učenčeve ovrednotene preizkuse NPZ v 9. razredu.
Posredovanje podatkov o zahtevah za ponovno vrednotenje posameznih nalog v preizkusih NPZ v 9. razredu na RIC.

13. maj 2025

RIC posreduje šolam spremembe dosežkov po ponovnem vrednotenju posameznih nalog v preizkusih NPZ v 9. razredu.

13. junij 2025

Razdelitev zaključnih spričeval z dosežki pri NPZ za učence 9. razreda.