Izbirni predmeti

OBVEZNI IZBIRNI PREDMETI (7.-9. razred)

Obvezni izbirni predmeti so namenjeni poglabljanju znanja, nadgradnji, povezovanju teorije s prakso in odkrivanju interesov posameznika.

Lahko so:

• enoletni predmeti:Učni načrti so pripravljeni kot enoletni predmet. Učenec lahko izbere predmet v katerem koli razredu, vendar samo enkrat v času šolanja.
  • enoletni predmeti, vezani na razred: Učni načrti so pripravljeni kot enoletni predmeti, ki so vezani na snov določenega razreda.
  • triletni: Učenec lahko po enem ali dveh letih izstopi. Z učenjem izbirnega predmeta lahko začne tudi kasneje, če ima ustrezno predznanje. V ta sklop spadajo tuji jeziki.
  • triletni predmeti, lahko tudi krajši: Učenec lahko po enem ali dveh letih izstopi. Z učenjem prve stopnje izbirnega predmeta pa lahko začne tudi v 8. ali 9. razredu.

Učenec izbere 2 uri pouka obveznih izbirnih predmetov tedensko, lahko pa tudi tri ure, če s tem soglašajo njegovi starši.

Ocenjevanje je enakovredno ostalim obveznim predmetom. Zaključne ocene se vpišejo v spričevalo.

Prijava na obvezne izbirne predmete poteka v mesecu maju za naslednje šolsko leto, in sicer preko eAsistenta.

Izvajali se bodo le tisti predmeti, za katere bo prijavljeno zadostno število učencev v skladu s Pravilnikom o normativih in standardih za izvajanje programa osnovne šole.

V kolikor se posamezen predmet, ki ga je učenec izbral, ne bo izvajal, se bo upošteval naslednji izbrani predmet. Priporočamo, da razvrstite vsaj prvih šest. O nadomestnem izboru se bomo z učenci tudi pogovorili.

Po končanem izbirnem postopku boste starši pisno obveščeni o tem, katere izbirne predmete bo vaš otrok obiskoval v naslednjem šolskem letu. Učenci dobijo obvestilo skupaj z zaključnim spričevalom.

Učenci lahko spremenijo svoj izbor do konca meseca septembra, če njihova odločitev ne vpliva na povečanje ali zmanjšanje števila skupin ter če je sprememba usklajena z učenčevim urnikom. Spremembo izbire morate starši in učenci pisno potrditi.

V primeru tehničnih težav s prijavo vas prosimo, če se obrnete direktno na eAsistenta, če imate vsebinska vprašanja pa na razrednika in psihologinjo Natašo Skrt Leban na telefon 05 39 35 217.

OBVEZNI IZBIRNI PREDMETI 2024/2025

Oprostitev sodelovanja pri izbirnih predmetih

Učenci, ki obiskujejo glasbeno šolo z javno veljavnim programom v Republiki Sloveniji, so lahko oproščeni obiskovanja izbirnih predmetov - lahko v celoti, pri obeh šolskih urah, lahko pa le pri eni uri.

Pogoj je, da starši osnovni šoli posredujejo potrdilo o junijskem/avgustovskem vpisu v glasbeno šolo najkasneje v prvem tednu septembra.

Ravnateljica v skladu z določbami zakona, ki ureja splošni upravni postopek, odloči o oprostitvi za posamezno šolsko leto.