Koristne informacije

Navajanje literature in elektronskih virov v pisnih izdelkih in plakatih

Če na koncu pisnega izdelka ali plakata ne navedemo avtorje, čigar smo dela uporabili za izdelavo šolske naloge, potem smo protipravno prisvojili tujo intelektualno lastnino. Temu rečemo plagiatorstvo in gre za kršitev avtorskih pravic.

Na koncu pisnega izdelka ali plakata moramo natančno navesti vse vire in literaturo, ki smo jo uporabili pri svojem delu. Razvrščeni morajo biti po abecednem redu. Pri navajanju je bistveno to, da navedemo vse elemente, ki omogočajo prepoznavanje gradiva. Najdemo jih v CIP-u na naslovni ali zadnji strani knjige, ponavadi so v okvirčku. CIP je obvezna sestavina vsake knjige.

Knjige in članki v reviji

Knjiga, ki jo je napisal en avtor:

PRIIMEK, Ime. Naslov dela. Kraj izida: Založba: Leto izida.

Primer:

TOMŠIČ, Ančka. Steze do zdravja. Ljubljana: Prešernova družba. 1999.

Knjiga, ki so jo napisali dva ali trije avtorji:

Če knjigo napišejo dva ali trije avtorji, vedno navedemo vse.

PRIIMEK, Ime,  PRIIMEK, Ime, PRIIMEK, Ime. Naslov dela. Kraj izida: Založba. Leto izida.

Primeri:

JAROSCH, Linda, GRUN, Anselm. Kraljica in divja ženska. Celje: Celjska Mohorjeva družba. 2009.

SOARIS, Liz, SOARIS, John, DEVOY, Jo. New headway English course. Oxford: Oxford University Press. 2000.

Knjige, ki so jih napisali štirje, pet ali več avtorjev

Knjige, ki so plod dela več avtorjev, se obravnavajo kot anonimna dela in upoštevamo samo naslov.

NASLOV. Kraj izida: Založba. Leto izida.

Primer:

ZNANOST. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2011.

Članki v reviji

PRIIMEK, Ime avtorja članka. Naslov članka. Naslov revije. Številka revije, številka strani. Leto izida članka.

Primer:

OGRIN, Darko. Sonce, ki nas greješ. Vesela šola, št. 2, str. 18-32.1999.

Internetni viri

Ena izmed pomanjkljivosti interneta je ta, da lahko vsak objavlja informacije. Informacije tako niso preverljive in zanesljive. Kadar uporabljamo splet kot vir informacij za šolsko delo, naj bodo v pomoč pri vrednotenju virov naslednja vprašanja:

1. Ali ustreza naši temi?
  2. Ali ima spletna informacija datum objave?
  3. Ali je avtor navedel svoje ime in priimek?
  4. Ali je avtor primeren strokovnjak?
  5. Kaj želi s svojim prispevkom na internetu doseči ( izobraževati, informirati, prepričati…)?
  6. Ali je informacija dejstvo, mnenje, oglas…?

Bodimo pozorni na:

1. Informacije, ki imajo navedenega avtorja, nakazujejo na osebo, ki sprejema odgovornost za predstavljene informacije. V nekaterih primerih so navedeni tudi njegovi kontaktni podatki.
  2. Datum informacije nam pove ali so najdene informacije dovolj »sveže« in ustrezajo našemu namenu.
  3. Verodostojne spletne strani običajno navajajo vire za pridobljene informacije.
  4. Domene kot so .com, .org in net lahko kupimo in jih uporablja vsaki posameznik. Domena .edu. je namenjena šolam in univerzam in je po navadi verodostojen vir. Kar zadeva domeno.org, moramo biti previdni in je lahko ustvarjena za različna prepričevanja ne pa za izobraževanje.
  5. Besedilo polno pravopisnih napak je znak, da stran morda ni verodostojna. Verodostojne strani pazijo na tipkarske in pravopisne napake.

Navajanje spletnih strani, slik, tabel in grafov

PRIIMEK, Ime. Naslov dokumenta. Datum objave. (Datum citiranja).

Dostopno na svetovnem spletu: URL naslov dokumenta.

Za navedbo spletnega naslova na koncu ne pišemo pike.

Primer:

ŽIDOV, N. Uporaba cvetnonedeljskih butar na slovenskem podeželju. 23. 12. 2010 (citirano 8. 10. 2020).

Dostopno na:  http://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-EGR903VM/0248e12f-38fd-4eba-add2-59ed76e5d603/PDF/

Slike, tabele, grafi

Tabele, slike in grafi so postavljeni na mesta, kamor vsebinsko sodijo. Oštevilčimo jih z arabskimi številkami in jim damo naslov. V okroglem oklepaju napišemo datum, kdaj smo jih v naši nalogi uporabili. Na koncu napišemo še točen spletni naslov.

Primer:

Slika 1: Stražarski stolp v Vrtojbi. (Citirano 19. 6. 2014). Dostopno na spletnem naslovu: http://www.goriski muzej.si/test/tt/stolp11.jpg